imgDefault

پرواز سیستمی

864 06-اسفند-1398
پرواز سیستمی چیست؟ از پرواز سیستمی چه میدانید؟
پرواز سیستمی

پرواز سیستمی چیست ؟


به آن دسته از پرواز ها گفته میشود که طی یک بازه زمانی طولانی توسط خطوط هواپیمایی برنامه ریزی  میشود. پرواز سیستمی بسیار منظم هستند و دارای تنوع زیادی می باشند. تمام ساعات پرواز از قبل مشخص شده و دقیقا راس ساعت و تاریخ برنامه ریزی شده انجام میشود. قیمت پرواز سیستمی  برای کودکان 2 تا 12 سال به صورت نیم بها محاسبه میشود. پرواز سیستمی از دو طریق قابل تهیه هستند. ابتدا آنکه میتوانید آن را از آژانس مسافرتی تهیه کنید و روش دیگر تهیه بلیط از خود خطوط هواپیمایی است . در بعضی ایرلاینها مانند ایران ایر برای ایثارگران در خرید پرواز سیستمی دارای تخفیف می باشد.برای اطلاع از سایر اطلاعات پروازی میتوانید بلاگ اطلاع رسانی تیگت را دنبال کنید.

 

ویژگی پرواز سیستمی


اولین ویژگی پرواز های سیستمی قابلیت رزرو طولانی مدت آن است به نحوی که میتوانید بلیط پرواز سیستمی را از مدت ها قبل تهیه کنید. به عنوان مثال اگر مسافری قصد پرواز در تیر ماه را داشته باشد میتواند از چند ماه قبل بلیط پرواز سیستمی آن را تهیه کند. دومین ویژگی پرواز سیستمی قابلیت تغییر در تاریخ سفر است به نحوی که شما میتواند تاریخ سفر خود را جابجا کنید البته این مورد در ایرلاین های مختلف متفاوت است و شامل پرداخت جریمه از سوی مسافر خواهد شد . سومین ویژگی پرواز های سیستمی، قابلیت کنسل کردن آن میباشد. کنسل کردن بلیط با توجه به تاریخ و کلاس پروازی شامل جریمه میشود که این جریمه شامل 10 درصد قیمت بلیط تا 100 درصد  قیمت آن است. در پرواز های سیستمی ریسک خالی ماندن صندلی ها بر عهده ایرلاینهای هواپیمایی بوده و نرخ بلیط آن بر اساس تاریخ و کلاس پروازی دارای ثبات قیمت است.

 

مسافر جا مانده در پرواز سیستمی


اگر مسافری از پرواز سیستمی جا بماند بر طبق کلاس پروازی، محاسبه صورت گرفته و نرخ بلیط بین 40 درصد تا 50 درصد مبلغ بلیط استرداد میشود. در صورتی که به دلیل شرایط آب و هوایی در پرواز های سیستمی ، آن پرواز کنسل شود امکان استرداد کل وجه برای مسافران وجود دارد. بر اساس قوانین هواپیما کشوری روند کاری به این صورت است که بعد از یک روز کاری پس از خرید بلیط، در صورت در خواست کنسلی مبلغ بازگردانده میشود. از آنجا که کانتر های پروازی همیشه نیم ساعت قبل از پرواز بسته میشود لذا اگر مسافر پس از آن مراجعه کند کانتر مورد نظر برای پذیرش مسافر هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرد و مسافر جا مانده از پرواز محسوب میشود.

 

 

مزایای خرید بلیط سیستمی هواپیما


- ثبات هزینه بلیط بدون تغییر نرخ در شرایط و ایام خاص
- امکان استرداد بلیط و بازگردانی بخشی از مبلغ بلیط
- تهیه بلیط برای افراد زیر 2 سال با تخفیف
- امکان رزرو بلیط هواپیما سیستمی در طولانی مدت
- تنوع زیاد در مسیرهای پروازی گوناگون
- پروازهای منظم با ساعت و برنامه ریزی مشخص

 

 

معایت بلیط پرواز سیستمی


بزرگترین عیبی که باعث میشودتا مسافران بلیط هواپیمای سیستمی را تهیه نکنند هزینه بالای آنست. قیمت بلیط های سیستمی هواپیما طبق مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری مشخص میگردد و با هزینه بلیط هواپیما در پرواز های چارتری دارای اختلاف قیمت بالایی است . برای برطرف شدن این تفاوت در قیمت ها در سالهای اخیر ، دولت طرح شناور کردن قیمت های بلیط هواپیما را اجرا کرده است تا خطوط هوایی در قیمت گذاری بتوانند جای مانور زیادی داشته باشند و بتوانند با آژانس های مسافرتی و سایر شرکت های هواپیمایی رقابت کنند اما با وجود این طرح باز هم شرکت های هواپیمایی در کم و زیاد کردن قیمت ها محدودیت دارند

 

 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط