imgDefault

بلیط هواپیما چارتر

981 05-اسفند-1398
خرید بلیط چارتر هواپیما ارزان و بلیط هواپیما لحظه آخری
بلیط هواپیما چارتر

 

بلیط چارتر چیست؟


اگر تا کنون به دنبال خرید بلیط هواپیما بوده اید حتما به لغت بلیط چارتر هواپیما برخورد کرده اید. قبل از هر توضیحی بهتر است ابتدا واژه چارتر و معنی آن را بررسی کنیم و اطلاعات کافی در خصوص بلیط هواپیما چارتر کسب کنید.
چارتر (charter) در لغت به معنای دربست اجاره کردن و یا کرایه دادن است. در واقع چارتر نوعی خدمت است که شرکت یا شخص چارتر کننده همه یا بخشی از صندلی های یک قطار یا هواپیما ، اتاق های هتل ، قطار ، اتوبوس و .... به صورت دربست کرایه میکند تا آنها را از طریق کانالهای فروش خود به فروش برساند. در واقع در خرید کلی مبلغ و هزینه تمام شده کمتر از مبلغ دریافتی به صورت تکی و به ازای هر واحد است. پس چارتر کردن تنها برای بلیط هواپیما نیست ولی از آنجا که موضوع این نوشته در خصوص بلیط هواپیما چارتر، بلیط هواپیما لحظه آخری و پرواز چارتری است لذا به صورت دقیق تر به این موضوع خواهیم پرداخت. بلیط هواپیما لحظه آخری نیز همانطور که از نامش پیداست به بلیط هایی که در بازه زمانی چند روز تا چند ساعت قبل از شروع پرواز خریداری میشود ، بلیط لحظه آخری گفته میشود. با توجه به قیمت ارزان این نوع بلیط ها معمولا مسافران برای خرید آن تمایل بیشتری دارند.

خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان

 
برای خرید بلیط چارتر و بلیط هواپیما لحظه آخری شما میتوانید از طریق سایت تیگت بسیار سریع و آسان اقدام کنید. بلیط چارتر هواپیما نوعی بلیط است که معمولا توسط نمایندگی های فروش بلیط ( آژانس های مسافرتی) به فروش میرسد. روش چارتر کردن به این گونه است که معمولا یک آژانس مسافرتی تمامی یا قسمتی از صندلی های هواپیما برای یک پرواز مشخص را کرایه میکند و مسئولیت فروش آن نیز به عهده همان آژانس مسافرتی است. به شرکت هواپیمایی چارتر دهنده و به آن آژانس مسافرتی چارتر کننده میگویند. در قراردادی که بین چاترکننده و چارتر دهنده منعقد میگیردد مسئولیت فروش تعیین نرخ بلیط به عهده چارتر کننده است. در واقع ریسک فروش بلیط های چارتر شده و بلیط هواپیما لحظه آخری به عهده چارتر کننده است. این بدان معنی است در صورتی که چارتر کننده (دفتر خدمات مسافرتی) نتواند همه ظرفیتی را که اجاره نموده است، استفاده کند یا به فروش برساند چارتر دهنده (شرکت هواپیمایی) تعهدی ندارد و او مبلغ اجاره منعقد شده را دریافت خواهد نمود. به همین دلیل است که نرخ بلیط هواپیما چارتر متغیر است و دارای نوسان است تا از یک رو شرکت چارتر کننده بتواند همه ظرفیت صندلیهای چارتر شده را به فروش برساند و از سوی دیگر سود حاصل از فروش خود را بالاتر ببرد.
نکته اصلی و حائز اهمیت در خصوص بلیط چارتر شده و بلیط هواپیما لحظه آخری در اینست که هر چه به زمان پرواز نزدیک تر میشویم نرخ بلیط هواپیما چارتر ارزان تر میشود تا زودتر به فروش برسد. دلیل این امر هم آنست که چارتر کننده میخواهد تمامی بلیط های چارتر هواپیما خود را به فروش برساند و برای ترغیب مسافران به خرید ، قیمت این بلیط ها ارزان تر میشود. البته لازم به ذکر است که این نوسانات قیمت شامل افزایش قیمت نیز میباشد به عنوان مثال در مناسبت های مختلف در طول سال به دلیل افزایش تقاضا برای سفر ممکن است قیمت بلیط ها نیز افزایش یابد.این موضوع به دفعات مشاهده شده است. اما در روزهای کاری و یا روزهایی که آب و هوا بد است و تقاضا برای مسافرت کاهش میابد نوسانات قیمت به صورت کاهشی است.
نکته دیگری که در پرواز های چارتری حائز اهمیت است اینست که برخی مسیر های پر تردد مانند : مشهد ، کیش، استانبول ، دبی و ... که همیشه دارای مسافران زیادی است در طول بازه زمانی بلندتری مثلا در تمامی سال در اجاره چارتر کننده هاست و همه بلیط های آن به صورت چارتری عرضه میشود. این چارتر شدن مسیر های پر تردد برای چارتر دهنده ها نیز مناسب است به صورتی که میتوانند تمام ظرفیت خود را با قیمتی مناسب به چارتر کننده ها عرضه کنند و دیگر نگرانی در خصوص فروش جزئی آن نداشته باشند.گاها پیش می آید که چند دفتر خدمات مسافرتی با هم ادغام شده و یک نفر به عنوان نماینده آنها طرف قرار داد با شرکت هواپیمایی میشود که در این صورت ظرفیت بلیط چارتر شده را بین خود تقسیم کرده و به فروش جزئی می رسانند.

 

 

خصوصیات بلیط هواپیما چارتر و بلیط هواپیما لحظه آخری


همانگونه که اشاره شد قیمت بلیط هواپیما چارتر ارزان تر از سایر بلیط هاست و به صورت دائمی در نوسان است که این امر به نفع مسافرین میباشد تا بتوانند قیمت مناسب بلیط هواپیما را پیدا کرده و اقدام به خرید نمایند. برای این منظور کافی است در طول مدتی مشخص نوسانات قیمت بلیط را دنبال کنند تا بتوانند بهترین قیمت را در زمان مناسب پیدا کنند. اگر مدتی این کار را انجام دهید و یا از تجربه افراد آگاه استفاده نمایید حتی میتوانید قیمت بلیط هواپیما چارتر را پیش بینی کنید. به عنوان مثال در اسفند ماه که عموما همه درگیر مشغله های مختلفی هستند بهترین زمان برای مسافرت خواهد بود . مثلا اگر طوری برنامه ریزی کنید که در این ایام وقت آزاد برای مسافرت داشته باشید میتوانید بلیط چارتر ارزان برای کیش پیدا کرده و از آرامش آنجا در این وقت از سال نیز لذت ببرید. این ویژگی مهم ترین و مطلوب ترین ویژگی بلیط هواپیما ی چارتر است که در ایام کم سفر قیمت بلیط  های آن کاهشی است و هرچه به لحظه پرواز نزدیکتر میشویم این کاهش قیمت نیز بیشتر خواهد شد . اصطلاح بلیط هواپیما لحظه آخری نیز به همین جریان گفته میشود.آمادگی داشتن برای سفر و چک کردن قیمت بلیط های چارتر میتواند باعث آن شود تا هر زمان که با قیمت کاهشی خوبی مواجه شدید بلافاصله نسبت به خرید بلیط هواپیما ارزان چارتر اقدام کنید.
در گذشته آژانس های مسافرتی از طریق پیامک ، ایمیل و ... مسافران را از وجود بلیط هواپیما چارتر ارزان قیمت مطلع می کردند اما امروزه با به وجود آمدن سامانه های آنلاین مانند تیگت شما میتوانید به صورت آزاد در جریان قیمت بلیط های هواپیما به صورت لحظه ای قرار بگیرید و آنها را مقایسه نمایید و در نهایت بلیط مورد نظر خود را خریداری نمایید.

 

مزایا و معایب بلیط هواپیما چارتر

 
در طول سال و در فصول سفر اغلب قیمت بلیط چارتر با قیمت بلیط سیستمی تفاوت چندانی ندارد زیرا که در این فصول تقاضای خرید بلیط به اندازه کافی وجود دارد و چارتر کننده لزومی برای پایین آوردن نرخ بلیط هواپیما نمیبیند.در این شرایط حتی ممکن است قیمت بلیط چاتر گران تر از بلیط سیستمی شود. در صورت برابری نرخ بلیط چارتر و بلیط سیستمی بهتر است بلیط سیستمی را تهیه نمایید.علت آن وجود برخی معایب در بلیط های چارتر است که در ادامه به  توضیح آن میپردازیم .
از مهمترین معایب بلیط چارتر قابلیت لغو ، انصراف و استرداد قیمت بلیط هواپیما چارتر ارزان است.معمولا هنگام لغو بلیط هواپیما چارتر جریمه زیادی به آن تعلق میگیرد و در صد قابل توجهی از مبلغ به شما بازگردانده نمیشود. در برخی از موارد ممکن است بلیط اصلا قابل لغو نباشد.یکی دیگر از معایب بلیط های چارتری قیمت آن برای کودکان است به این ترتیب که اگر همراه خود کودک 2 تا 12 سال داشته باشید بلیط سیستمی نرخ کمتر و مخصوص این رنج سن خواهد داشت حال آنکه در بلیط های چارتر نرخ بلیط برای این محدوده سنی مطابق با نرخ بلیط بزرگسال محاسبه خواهد شد . در بلیط های چارتر تنها برای افراد زیر دو سال که به آنها نوزاد اطلاق میشود نرخ بلیط تفاوت خواهد داشت.
 

 

 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط